Uzsākts projekts, kas mazinās diskrimināciju cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātībā.

Ar mērķi mazināt diskrimināciju darba vietās un iekļaut cilvēkus ar īpašām vajadzībām darba tirgū Valmieras Attīstības aģentūra maijā uzsākusi Interreg Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas projektu “Stiprāki kopā ceļā uz iekļaujošāku darba tirgu” (Stronger Together). No 18. līdz 19. jūnijam Valmierā notika projekta uzsākšanas partneru tikšanās, kuras laikā partneri pārrunāja projektā plānotās aktivitātes, īstenošanas laika grafiku un sasniedzamos rezultātus.

Projekta “Stronger Together” mērķis ir radīt iekļaujošāku darba tirgu, mudinot darba devējus ieviest pretdiskriminācijas politiku savās organizācijās un nodrošinot cilvēku ar intelektuāla rakstura traucējumiem vai citām īpašām vajadzībām nodarbinātību. Projekts tiks īstenots partnerībā ar Latvijas Samariešu apvienību un Austrumgotlandes tautsaimniecības asociāciju (Coompanion Östergötland Ekonomisk Förening) Zviedrijā.

“Darba tirgū arvien vairāk izjūt gan augsti kvalificētu un inženiertehnisko jomu  speciālistu, gan mazkvalificēta darba spēka trūkumu. Lai gan darba devēji šajos apstākļos pakāpeniski kļūst atvērtāki cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātībai, nepieciešami papildu motivējoši pasākumi, darba devēju izglītošana, iedrošināšana un konsultatīvs atbalsts. Kopā ar pieredzējušiem partneriem Latvijā un Zviedrijā pilotēsim jaunu pakalpojumu “Darbinieks kā pakalpojums”, kas pavērs ceļu pretdiskriminācijas politikas ieviešanai uzņēmumos un organizācijās, mazinās abu pušu – darba devēju un darba ņēmēju – bažas, stereotipus un nodrošinās cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātību,“ stāsta Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja.

Projekts risina vairākus izaicinājumus. Pirmkārt, darba tirgū ir zems nodarbinātības līmenis cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem vai citām īpašām vajadzībām. Otrkārt, novērojams darba devēju zināšanu trūkums, stereotipi un bažas par šo personu nodarbinātību. Treškārt, darba tirgū vērojama nelīdzsvarotība, kad spējīgas personas ar īpašām vajadzībām ir gatavas strādāt, bet trūkst pieprasījuma no darba devēju puses. Un ceturtkārt, trūkst cilvēku ar intelektuāla rakstura traucējumiem vai citām īpašām vajadzībām nodarbinātības pakalpojumu.

Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš: “Latvijas sabiedrībā un darba devēju pusē ir pietiekoši daudz stereotipu par cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātību. Savukārt no cilvēku ar īpašām vajadzībām puses ir pārpratumi un, iespējams, sāpīga pieredze pagātnē. Nav vienas unikālas receptes, bet ir daudz pozitīvas pieredzes, no kuras mēs varam mācīties. Mēs zinām, ka, sperot dažus soļus viens otram pretī, darba devēji var iegūt lieliskus, lojālus un centīgus darbiniekus, bet  cilvēki ar invaliditāti var gūt neatkarību, pašapziņu un iespēju pašiem būt savas dzīves noteicējiem. Mēs apzināmies, ka ceļš nav vienkāršs, bet esam pārliecināti, ka varam būt tilts, lai palīdzētu abiem. Kopā ar Stronger Together projekta partneriem esam atraduši iespējas palīdzēt un risināt situāciju, tāpēc esam priecīgi būt daļa no projekta komandas.”

Projektā plānotas šādas aktivitātes un rezultāti:

  1. Tiks izstrādāts ceļvedis darba devējiem pretdiskriminācijas politikas piemērošanai organizācijā. Ceļvedis piedāvās arī praktiskas pretdiskriminācijas politikas dokumentu veidnes;
  2. Tiks izstrādāta un īstenota apmācību programma darba devējiem, kas vēlas nodarbināt cilvēkus ar intelektuāla rakstura traucējumiem. Apmācībās piedalīsies vismaz 60 darba devēji no Latvijas un Zviedrijas;
  3. Tiks izstrādāta un īstenota apmācību programma cilvēkiem ar intelektuāla rakstura traucējumiem, kuri vēlas iesaistīties darba tirgū. Apmācībās piedalīsies vismaz 60 cilvēki no Latvijas un Zviedrijas;
  4. Projekta aktivitāšu rezultātā vismaz 40 Latvijas un Zviedrijas darba devēji piemēros pretdiskriminācijas politiku, nodrošinot cilvēku ar intelektuāla rakstura traucējumiem vai citām īpašām vajadzībām nodarbinātību;
  5. Projekta rezultāti, tai skaitā izveidotais un pilotētais jaunais sociālais pakalpojums “Darbinieks kā pakalpojums” kļūs par iedvesmu un praktisku risinājumu citiem darba devējiem, darba devēju organizācijām un pašvaldībām Centrālās Baltijas jūras reģionā.

Austrumgotlandes tautsaimniecības asociāciju izpilddirektore Kamilla Karlsone (Camilla Carlsson): “Ņemot vērā sabiedrības novecošanos un darba tirgū arvien pieaugošo pieprasījumu pēc dažādu jomu darbiniekiem, ikvienam sabiedrības loceklim, ņemot vērā viņa spējas un prasmes, jābūt iespējai iekļauties darba tirgū. Izaugsme darba devēju un darbinieku starpā var notikt, ja tiek rastas iespējas ikvienam dot savu ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmē. Tieši tāds ir projekta “Stronger Together” uzdevums, proti, atbalstīt darba devējus, tā nodrošinot cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbināšanu. Projekta aktivitātes palīdzēs rast izaugsmi gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem un radīs iespējas iekļūt darba tirgū tiem sabiedrības locekļiem, kuriem tas līdz šim bijis izaicinoši, tā veicinot tautsaimniecības attīstību reģionā.”

Projekts, kas mazinās diskrimināciju cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātībā
Valmieras Attīstības aģentūras tikšanās ar Latvijas Samariešu apvienību un Austrumgotlandes tautsaimniecības asociāciju

Projekts “Stronger Together” tiks īstenots līdz 2027. gada aprīlim Interreg Centrālās Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros, apakšprogrammā “Uzlabotas nodarbinātības iespējas darba tirgū”. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Scroll to Top