Oktobra pēdējā piektdienā, 30. oktobrī, Koncertzālē “Valmiera” norisinājās biznesa forums “Māksla būt uzņēmējam”. Jau ceturto gadu forumu organizē Europe Direct informācijas centrs Valmierā, Valmieras integrētā bibliotēka, Valmieras pilsētas pašvaldība un Valmieras Attīstības aģentūra. Šogad lielākais uzsvars tika likts uz tiešsaistes skatītājiem un video tiešraides nodrošināšanu. Ar iedvesmojošiem stāstiem dalījās astoņi Latvijā un Valmierā labi zināmi uzņēmēji, kuri savu ceļu uzņēmējdarbībā katrs sācis un turpina pavisam atšķirīgi.
Pieredzes stāsti vienmēr ir bijis labākais veids, kā izprast, cik visi esam dažādi, ko viens no otra varam mācīties, kā iedvesmoties un pielietot dzirdēto savā ikdienā. Nezaudēt savu “es”, izvirzīt mērķus un nepadoties pie pirmajām neveiksmēm – šīs ir tikai dažas no atziņām, ar kurām uzņēmēji dalījās “Māksla būt uzņēmējam” laikā.
Valmieriete, Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas viceprezidente, Latvijas Kultūras akadēmijas doktorante Dace Melbārde stāstu par savu ceļu no Valmieras līdz Eiropas Parlamentam sasaistīja ar slavenā rakstnieka Hermaņa Heses grāmatu “Sidharta”. Ik viena ceļš uz mērķu sasniegšanu ir saistīts ar katra misijas apziņu, ļaujoties pārmaiņām, pastāvīgai izaugsmei, “kritieniem uz augšu” un sevis pilnveidošanu.
Marta Selecka, kura vairumam zināma kā Latvijas Televīzijas raidījumu vadītāja un žurnāliste, par uzņēmēju kļuvusi sava jaunākā dēliņa iedvesmota, veidojot seriālu pašiem mazākajiem – Tutas lietas. Ideja par auklītes Tutas piedzīvojumiem strauji attīstījusies, uz ko pati Marta stāsta: “Es vēl joprojām vēlos darīt to, kas mani iedvesmo un interesē! Dažkārt nākas atteikt dažādiem sadarbības piedāvājumiem, lai atliktu laiks turpināt savu lielāko aicinājumu – radīt saturu, kas aizrauj!”.
Par aizrautību un neatlaidību savā pieredzē dalījās SIA “Sniega Tehnika” vadītājs Vilnis Laizāns. Lai gan vairumam no mums sniega tehnika, traktori un sniega pūtēji, saistās tikai ar slēpošanas trasēm, Vilnis kopā ar saviem klientiem radis risinājumu, kā savā īpašumā esošo tehniku noslogot visu cauru gadu. Tagad SIA “Sniega Tehnika” pakalpojumus izmanto gan kūdras ieguves vietās, gan ostās ogļu mitrināšanai. Viļņa aicinājums ir ieklausīties klientos, nebaidīties kļūdīties, kā arī sadalīt riskus, uzņēmējdarbību dažādojot.
Valmieras uzņēmuma SIA “Echo Tech” tehniskais, radošais vadītājs, ideju ģenerators un realizētājs, Kaspars Urbāns, atklāja izaicinājumiem pilno ceļu, ar ko saskārās, izstrādājot savu pirmo produktu. Neatlaidīgs darbs, vairāki mēģinājumi, pārmaiņas, labāko sadarbības partneru meklējumi, produktu testēšana, analīze un rezultāts – šie ir tikai daži no posmiem, lai uzņēmuma gala produktu varētu piedāvāt tirgū.
Aizvien biežāk medijos tiek runāts par stresa ietekmi uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja stresu aicināja uztvert kā iespēju un izaicinājumu. Kā savā prezentācijā stāstīja Ilze, pētījumos ir pierādīts, ka stresa laikā cilvēka organismā izdalās laimes hormons jeb oksitocīns, kas var pozitīvi ietekmēt ik viena organismu, ja vien to spējam novērtēt un meklēt veidus, kā kontrolēt un apzināties.
Par kontroli un soļiem, kā mērķtiecīgi attīstīt savu uzņēmējdarbību stāstīja arī robotikas uzņēmuma “Winmill” līdzdibinātājs Mārtiņš Marenis. Būvējot treniņu iekārtas sporta prasmju pilnveidošanai, uzņēmumā meklēts veids, kā piesaistīt ārējo riska kapitālu. Kā uzsver Mārtiņš, pirms doties pie iespējamiem investoriem, jāizstrādā kvalitatīvs prototips, skaidri jāizprot uzņēmuma mērķi un jāinvestē laiks investoru meklējumiem. Tikai pārliecinātam, zinošam un uz risinājumu vērstam uzņēmumam būs skaidrs ceļš pie investora.
Pasaules tirgus iekarošana un pareizā ceļa meklējumi ir būtiska panākumu atslēga arī mūzikas biznesā. Par iespējām nozarē dalījās Guna Zučika – kādreizējā grupas “Prāta Vētra” menedžere, tagad mūzikas menedžmenta un konsultāciju kompānijas “Every Little Thing” valdes locekle un “Carnival Youth” menedžere. Gunas pieredzē vairākkārt pierādījies, ka neatlaidība var tikt atalgota, kā arī ik vienas pārmaiņas var radīt iespēju kā jauna vai nebijuša sākumam.
Stāsts par jaunu sākumu un drosmi uzsākt biznesu pasaulē ir SIA “PLŪKT” premium ziemeļu tēju zīmola vadītājai Mārai Lieplapai. Savu uzņēmējdarbību Māra sāka vēl studējot. Ar neatlaidību, entuziasmu un ticību idejai SIA “PLŪKT” jau pirms produkta palaišanas tirgū ir saņēmuši vairākus Pasaulē atzītus produkta apbalvojumus, kā arī augstu vērtējumu no atzītiem tējas meistariem. Balstoties uz savu pieredzi, Māras aicinājums ir izbaudīt produkta tapšanas un attīstības procesu, būt klātesošam izstādēs un sarunās ar potenciālo klientu, nezaudēt entuziasmu, kā arī nebaidīties prasīt pēc palīdzības.
Šī ir tikai neliela daļa no atziņām un ieteikumiem, ar kuriem dalījās foruma “Māksla būt uzņēmējam dalībnieki. Visas prezentācijas iespējams skatīt Valmieras Attīstības aģentūras Youtube kanālā, kā arī foruma mājaslapā – www.makslabutuznemejam.lv .
Atskats uz pasākumu aplūkojams arī foto galerijā ŠEIT.
Uz tikšanos “Māksla būt uzņēmējam” 2021. gadā, kad forums svinēs savu piecu gadu jubileju.