Ventspilij un Valmierai kārtējais panākums Eiropas nākotnes pilsētu reitingā

Februārī laikraksta “Financial Times” izdevums “fDi Intelligence” paziņoja 2020./2021. gada starptautiskā Eiropas nākotnes pilsētu un reģionu reitinga rezultātus. Ventspils un Valmiera sīvā konkurencē starp Eiropas mikro pilsētām ieguvušas attiecīgi trešo un ceturto vietu, piekāpjoties divām Īrijas pilsētām. Abām pilsētam augstos rezultātus izdevies uzrādīt, pateicoties izaugsmes rādītājiem, ko palīdzējuši sasniegt uzņēmēji un darba devēji.

 

Starptautiskajā reitingā augstais novērtējums Ventspilij un Valmierai piešķirts par ārvalstu investīciju piesaistes stratēģiju. Šajā jomā no Latvijas augstus rezultātus sasniegusi arī Jelgava, ierindojoties 9. vietā.

 

Ārvalstu investīciju piesaistes stratēģiju kategorijā pavisam tika iesniegts 161 pieteikums. Pieteicēji iesniedza detalizētu informāciju par pilsētas vai reģiona stratēģiju ārvalstu investīciju piesaistes veicināšanā. Iesniegto informāciju vērtēja “Financial Times” izdevuma “fDi Intelligence” žūrija.

 

Ventspils un Valmieras pieteikumos tika sniegta informācija par nozīmīgākajām iniciatīvām ar mērķi piesaistīt investīcijas pilsētām, par lielākajiem pilsētas infrastruktūras un pilsētplānošanas projektiem, kā arī detalizētāk aprakstītas straujāk augošās nozares, kam ir augsts potenciāls investīciju piesaistei. Žūrija vērtēja arī to, kādi pakalpojumi pieejami investoriem Ventspilī un Valmierā, kā pilsētas rūpējas par investoru noturēšanu un kādi digitālā mārketinga instrumenti tiek izmantoti, lai sasniegtu un uzrunātu ārvalstu investoru mērķauditoriju.

Ventspils pieteikumā starptautiskajam Eiropas nākotnes pilsētu un reģionu reitingam minēti vairāki faktori, kāpēc Ventspils ir nākotnes pilsēta. Pirmkārt, Ventspils ir investīcijām draudzīga pilsēta ar modernām, pielāgotām ražošanas, biroju telpām un gatavām vietām potenciālajiem investoriem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 2018. gadā Ventspili atzina par investīcijām draudzīgāko pašvaldību republikas nozīmes pilsētu vidū, parādot pilsētas spēju piesaistīt un noturēt gan iekšējos investorus, gan nodrošināt viņiem nepieciešamo infrastruktūru un atbalstu.

Otrkārt, Ventspils ir viena no rentablākajām teritorijām Eiropā, kas orientējas uz investoru vajadzībām. Izmantojot uz nozari orientētas izglītības programmas, Ventspils augstskola un Ventspils Tehnikums nodrošina kvalificētu darbaspēku uzņēmumiem, kas darbojas Ventspilī, savukārt Ventspils Biznesa atbalsta centrs nodrošina personāla pārkvalificēšanu pēc pieprasījuma.

Treškārt, uzteicamas ir Ventspils ambīcijas, izmantojot pasaules labākās prakses piemērus, lai veicinātu pilsētas attīstību, kā arī pilsētas lieliskā, nebirokrātiskā un progresīvā klientu apkalpošanas prakse.

Valmieras pieteikumā starptautiskajam Eiropas nākotnes pilsētu un reģionu reitingam Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks raksta: “Valmiera vienmēr bijusi industriālām tradīcijām bagāta pilsēta. Tā ir arī valsts līdere ražošanas izlaidē uz vienu iedzīvotāju, pārsniedzot Latvijas vidējos rādītājus vairāk kā divas reizes. Valmiera ir zeļošs zināšanu, talantu un finanšu centrs, un mēs darīsim visu, lai tā tas būtu arī turpmāk. Mūsu ambīciju fokusā ir pastāvīga uzņēmējdarbības izaugsme un dinamiska uzņēmējdarbības vide. Es ticu, ka investīcijas un jaunu darba devēju ienākšana pilsētā ir atslēga, lai piesaistītu Valmierai talantus. Spēcīgi uzņēmumi, labvēlīga uzņēmējdarbības vide, atbalsta iniciatīvas un sadarbība starp uzņēmējiem, izglītības iestādēm un pašvaldību ļaus mums sasniegt šo mērķi. Mēs turpināsim investēt resursus izglītībā, Valmieras infrastruktūrā, teritoriju attīstībā, veselības aprūpē, sportā, kultūrā un dzīves kvalitātē. Mēs arī turpmāk nodrošināsim investoriem lielisku atbalsta sistēmu un darīsim visu, lai viņi Valmierā jūtas kā mājās.”

 

Valmierā 2018. gadā kopumā reģistrēti 44 aktīvi ārvalstu kapitāla uzņēmumi ar kopējo apgrozījumu 135,7 miljoni eiro. Šie uzņēmumi Valmierā nodarbina 1616 darbiniekus. Lielākie ārvalstu kapitāla darba devēji pēc apgrozījuma 2018. gadā Valmierā ir “Valmieras stikla šķiedra”, SIA “Culimeta Baltics”, SIA “PG Wood”, SIA “Padtex Insulation”, SIA “OPUS-N”, SIA “VRPB”, SIA “Valmiera-Andren”, SIA “V.L.T.”, SIA “Valtanks”, SIA “Wunder Latvia” un citi. Ārvalstu investīcijas ienākušas Valmierā no tādām valstīm kā Vācija, Amerikas Savienotās Valstis, Itālija, Polija, Krievija, Zviedrija, Igaunija, Somija, Lielbritānija un citas.

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” ietvaros. Šī informācija atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.

 

Vairāk informācijas par Ventspili: Laura Čodere, Ventspils pilsētas dome, e-pasts: laura.codere@ventspils.lv, tālrunis: 29905509. Vairāk informācijas par Valmieru: Ilze Eglāja, Valmieras Attīstības aģentūra, e-pasts: ilze.eglaja@valmiera.lv, tālrunis: 26180733.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top