Metālapstrādes un mašīnbūves nozares apskats

Viens no Valmieras novada rūpniecības un uzņēmējdarbības stūrakmeņiem ir mašīnbūves un metālapstrādes nozare. Novadā darbojas ap 50 lielāki un mazāki šīs jomas uzņēmumi. Izgatavotās produkcijas klāsts ir plašs – no dažādām slīpētām, virpotām, frēzētām un metinātām detaļām līdz ļoti specifiskiem produktiem un sarežģītām, unikālām iekārtām un industriālai tehnikai. Atbilstoša, kvalificēta darbaspēka nepieciešamība ir aktuāls jautājums, tāpēc, ņemot vērā uzņēmumu pieprasījumu, Valmieras tehnikums nodrošina nozares speciālistu sagatavošanu ar mašīnbūvi un metālapstrādi saistītās jomās.

Nozares uzņēmumi nodrošina ar darba vietām vairāk nekā 640 Valmieras novada un Vidzemes iedzīvotāju. Pēc Lursoft datiem 2021. gadā šo uzņēmumu apgrozījums ir pārsniedzis 33.3 miljonu eiro, kas valsts budžetā ienesis nodokļus 4 miljonu eiro apmērā.

Produkcija tiek plaši izmantota vietējā tirgū un nozīmīga daļa tiek eksportēta uz Eiropu un citām pasaules valstīm.

SIA “Valpro”

SIA “Valpro” valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings, saņemot “Valmieras novada gada balvu uzņēmējdarbībā 2022” nominācijā “Gada eksportētājs” (foto: Klāvs Vasiļevskis)

Lielākais un senākais novada metālapstrādes uzņēmums, kam šogad apritēs 60 gadu. SIA “Valpro” produkcija ir atpazīstama visā pasaulē un sadarbībā ar vairāk nekā 200 klientiem degvielas kannas, ugunsdzēsības aparātu korpusi un cita produkcija sasniedz savus klientus. Neskatoties uz daudziem apgrūtinājumiem un izaicinājumiem, SIA “Valpro” 2022./2023. finanšu gadu noslēdza ar 26.6 miljonu eiro apgrozījumu, kas, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, ir par 32% vairāk. Gada laikā gan tehnoloģijās, gan darba vides sakārtošanā, gan personāla apmācībā kopumā investēts 0.93 miljoni eiro, tai skaitā Baltijā vienīgajā sašķidrinātās naftas gāzes balonu apkopes rūpnīcā Valmiermuižas industriālajā teritorijā. Arī turpmākajos gados uzņēmums plāno investēt attīstības projektos. SIA “Valpro” šobrīd nodrošina ar darba vietām 380 reģiona iedzīvotājus.

Valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings: “Mums ļoti rūp nozares attīstība novadā un mēs esam priecīgi par katru jaunu ar nozari saistītu uzņēmumu. Izglītība, ražošana, loģistika un pašvaldība, darbojoties kopā, spēs nodrošināt veiksmīgu izaugsmi un palielināt novada ienākumus. Šodien padarītais darbs ir rītdienas rezultāts. Nebaidīsimies pieņemt drosmīgus lēmumus un darīt. Neapmierinātību rada nesasniegtais, apmierinātību – paveiktais! Mīlēsim rezultātu, nevis procesu. Latvijai vajag spēcīgu ražošanu un gudru valsts un pašvaldības vadību visos līmeņos!”

“Valmieras novada gada balvas uzņēmējdarbībā 2022” ietvaros uzņēmums apbalvots nominācijā “Gada eksportētājs”.

SIA “Ciedra Pro”

Forvarders “Deep Forest 612D” (foto no uzņēmuma arhīva)

Uzņēmuma piedāvāto pakalpojumu klāstā ietilpst daudzveidīgi metālapstrādes pakalpojumi, rezerves daļu, kā arī nestandarta iekārtu un aprīkojuma projektēšana, izgatavošana un uzstādīšana traktoriem, kravas automašīnām un citai industriālai tehnikai. Uzņēmums izgatavo un ražo universālu kūdras izstrādes tehniku, kā arī īpašs produkts ir traktors jeb forvarders “Deep Forest 612D”, kas radīts darbam nelabvēlīgos grunts apstākļos. Izstrādātās tehnikas piedāvājumā ir universāla stādu stādāmā mašīna, dēļu transportieris, meža degvielas tvertnes un citas lauksaimniecībā, mežizstrādē, būvniecībā, ceļu būvē un pat militārajā jomā pielietojamas iekārtas. Uzņēmums īpašu vērību pievērš attīstībai un energoefektivitātes paaugstināšanai.

SIA “Metāro”

Foto no uzņēmuma arhīva

SIA “Metāro” piedāvā metālapstrādes pakalpojumus, kā arī nestandarta ražošanas iekārtu projektēšanu un izgatavošanu un industriālās tehnikas remontu. Uzņēmums fokusējas uz ilgtspējīgu darbību – investē jaunas paaudzes iekārtās, IT, piesaista un apmāca jaunos speciālistus, paaugstina esošo darbinieku profesionalitāti. Esošās vecās tehnoloģijas tiek aizvietotas un papildinātas ar jaunām ciparvadības tehnoloģijām, lai uzņēmumam ir iespējas sniegt pilnvērtīgu pakalpojumu klientiem.

Arturs Ščukins, SIA “Metāro” vadītājs: “Mūsu uzņēmums sniedz pakalpojumus daudzām nozarēm, tādēļ esam atkarīgi no pasūtītāja nozari ietekmējošiem faktoriem. Šajā gadā plānots turpināt uzņēmuma digitalizācijas procesu, kas veiksmīgi uzsākts jau pērn.”

SIA “Valtanks”

Degvielas uzglabāšanas rezervuārs (foto no uzņēmuma arhīva)

Uzņēmums, kas specializējies metāla rezervuāru izgatavošanā. Apliecinājis sevi kā kvalitatīvu degvielas uzglabāšanas rezervuāru piegādātāju gan Latvijas, gan Skandināvijas degvielas tirgū, piedāvājot viensienas un dubultsienu rezervuārus.

Ronalds Rusmanis, SIA “Valtanks” vadītājs: “Pēdējie 2 gadi ir bijuši diezgan izaicinoši ražotājiem. Covid-19 nāca ar strauju cenu pieaugumu mūsu galvenajam izejmateriālam – metāla loksnēm. Tad sekoja karš Ukrainā – tika “sagrauti” materiālu loģistikas ceļi. Aug energoresursu cenas, kas ir liela daļa no uzņēmuma izdevumu sadaļas. 2023. gads būs izaicinājums, lai saglabātu uzņēmuma konkurētspēju esošajos tirgos un nodrošinātu pieņemamu darbinieku atalgojumu sistēmu.”

SIA “Daupro”

Foto no uzņēmuma arhīva

Metālapstrādes uzņēmums, kas specializējas margu, rūpniecisko platformu, kāpņu un citu metālizstrādājumu ražošanā. SIA “Daupro” ražotā produkcija ir sastopama Jāņa Daliņa stadionā, Rīgas Tehniskajā universitātē, IKEA, tirdzniecības centrā ALFA, LIDL veikalos, u.c.  

Igors Zinkevičs, SIA “Daupro” valdes priekšsēdētājs: “Piekrītu, ka veiksmīga sadarbība starp uzņēmumiem vairo kopējo reģiona, kā arī katra uzņēmuma konkurētspēju. 2022. gads ir bijis sarežģīts, tomēr to pabeidzām ar būtisku apgrozījuma pieaugumu, uzturot pozitīvu dinamiku uzņēmuma attīstībā. Tāpēc esam atvērti jauniem, izaicinošiem projektiem un jauniem darbiniekiem.”

Uzņēmums vairākkārtīgi ieguvis programmas “Zīle” atbalstu, un aktīvi piedalās citos Eiropas projektos.

SIA “Baltma”

Foto: Valsts kanceleja

Ģimenes uzņēmums, kas nozarē darbojas jau kopš 2005. gada, sniedzot kompleksus pakalpojumus metālapstrādē. Uzņēmums nodarbojas ar augstas precizitātes virpotu detaļu ražošanu, sniedz detaļu apstrādes, montāžas un prototipēšanas pakalpojumus. Kā vienu no uzņēmuma vērtībām uzsver sadarbību ar klientiem, par prioritātēm izvirzot atvērtu komunikāciju, precizitāti un inovācijas.

Konstantīns Sokolovs, SIA “Baltma” vadītājs: “Ik gadu investējam jaunu ražošanas mašīnu iegādē un energoefektivitātes uzlabošanā. Ražošanas mašīnu parka modernizēšana ļauj ražot sarežģītākas detaļas ar daudz augstāku pievienoto vērtību.”

2018.gadā ar programmas “ZĪLE” atbalstu veikta metālapstrādes ražotnes digitalizācija.

 

Justīne Skrastiņa, Anete Todu
Valmieras Attīstības aģentūra

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top