Jaunieši iepazīstas ar darba vidi un profesiju daudzveidību

Ar Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” atbalstumācību gada 2.semestrī vairākām skolēnu grupām no Valmieras Valsts ģimnāzijas ir bijusi iespēja ciemoties dažādos uzņēmumos. Tas devis iespēju sajust profesijas ikdienu, apjaust profesiju pasaules daudzveidību, saprast, vai nākotnē gribētu darboties šajā jomā.

Vidusskolas skolēnu grupa februārī devās uz Rīgas pašvaldības policiju, kur iepazinās ar policijas stažiera, kārtībnieka, inspektora un citām ar policiju saistītām profesijām. Tiekoties ar policijas darbiniekiem uzzinājuši par darbam nepieciešamajām prasmēm, izglītību. Jaunieši atzīst, ka bijuši pārsteigti , cik daudz profesiju ir saistīts ar juridisko izglītību.

Pamatskolas 8.klases ir ciemojušās ar pārtikas ražošanu saistītos uzņēmumos – Ādažu Čipsu ražotnē  un šokolādes ražotnē Trikātā R CHOCHOLATE. Abos uzņēmumos skolēniem bija iespēja praktiski darboties un veidot savas īpašās garšu kombinācijas.

Skolas projektu nedēļas ietvaros 10.klases audzēkņiem bija iespēja izzināt visas teātra aizkulises. Ekskursijā Valmieras drāmas teātrī jaunieši varēja apjaust, cik daudz dažādu profesiju ir nepieciešams, lai mēs varētu baudīt teātra izrādi.

Aprīļa beigās 9.klases skolēni devās iepazīt kokapstrādes nozari rūpnīcā “Furniers”. Bija iespēja vērot modernu iekārtu darbību, uzzināt, ka aizvien mazāk nepieciešams roku darbs, bet arvien vairāk labas tehniskās zināšanas. Šajā mācību ekskursijā skolēni devās arī uz Rīgas lidostu. Zinoša gida pavadībā tika iepazīta plašā lidostas teritorija, noskaidrota kārtība, kā pasažieri nonāk līdz lidojumam, kā arī iepazītas ar aviāciju saistītās profesijas.

Tuvojoties mācību gada noslēgumam profesiju pasaules izpētē devās 7.klases skolēni. Šī skolēnu grupa apmeklēja Valmiermuižas alus darītavu un zirgu stalli. Alus darītavā soli pa solim varēja izsekot, kā top tik iecienītie atspirdzinošie dzērieni – zelteri, iesala dzēriens “Zelta zirgs”, alus. Interesanti, ka nav citu iespēju, kā apgūt aldara amatu, kā tikai uzsākot ar visvienkāršākajiem pienākumiem meistara uzraudzībā un izpelnoties uzticību, lai tiktu atklāti tālākie amata noslēpumi. Ekskursijas vadītāja pastāstīja, ka uzņēmums iedzīvina šīs vietas viesmīlības tradīcijas, jo kādreiz šeit garām ir gājis pasta ceļš, un braucēji  Valmiermuižas pilī atpūtušies, iestiprinājušies tālākajam ceļam. Savukārt Valmiermuižas zirgu stallī bija iespēja sajust, kāda ir zirgu audzētāju, treneru ikdiena. Skolēni daudz uzzināja par zirgu barošanu, kopšanu, par katra zirdziņa īpašo raksturu. Kuram drosme un gribēšana, varēja dzīvniekus pabarot, doties nelielā izjādē.

Lai visā šajā profesiju karuselī labāk varētu orientēties,  februārī skolā ciemojās karjeras konsultante Jolanta Priede ar lekciju par nosacījumiem profesijas izvēlē, viņa arī vadīja vairākas grupu konsultācijas.

Baiba Bērziņa

Pedagogs karjeras konsultants Valmieras Valsts ģimnāzijā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *