Izaicinājumu pilnais gads

Saruna ar Valmieras Attīstības aģentūras vadītāju Ilzi Eglāju par to, kā strādāt un virzīties pretim nospraustajiem mērķiem ārkārtas situācijas apstākļos.

Gada sākumā rakstījām par aģentūras plāniem, bet skaidrs, ka šis gads ir izvērties citādāks, nekā gaidījām. Kā tas ietekmējis Valmieras Attīstības aģentūras darbu?

Šis gads bijis ārkārtīgi dinamisks un pilns negaidītu pavērsienu. Covid-19 izaicinājums turpinās, un tagad mums visiem vairāk nekā jebkad jābūt vērstiem uz sadarbību un saskaņotu rīcību. Šogad Aģentūrai sadarbība ar uzņēmējiem, pašvaldību, biznesa atbalsta organizācijām, izglītības iestādēm un partneriem bijusi ļoti cieša. Kopīgi meklējām un radām risinājumus, lai palīdzētu pilsētai arī šajā saspringtajā laikā turpināt uzņemto attīstības kursu.

Kā nodrošinājāt sadarbību ar Valmieras uzņēmējiem?

Daudz gada sākumā iecerēto aktivitāšu nācās pārplānot. Pasākumi bija jāatceļ vai jāmaina formāts. Strādājām ļoti elastīgi un operatīvi, lai atrastu jaunus un ātrus risinājumus. Pavasarī pirmās ārkārtas situācijas laikā uzņēmējiem bija daudz jautājumu, kā rīkoties, kādus drošības pasākumus ieviest, kā iegūt atbalstu no valsts un no pašvaldības. Strādājot gan dienā, gan naktī, nedēļas laikā aģentūras mājas lapā izveidojām konsultatīvu Covid-19 platformu, kurā tika apkopota un katru dienu aktualizēta informācija par valstī un pašvaldībā pieņemtajiem lēmumiem, kas skar komersantus.

Lai ātri reaģētu uz uzņēmēju jautājumiem un vajadzībām, Covid-19 platformā izveidojām arī elektronisku palīdzības un ierosinājumu pieteikuma formu. Tas ļāva mums un pašvaldības speciālistiem operatīvi sniegt atbildes uzņēmējiem, kā arī radīt dažādas citas atbalsta formas, kas ir aktuālas komersantiem krīzes apstākļos. Pavasarī saņēmām 15 pieteikuma formas. Konsultācijas sniedzām vairāk nekā 30 Valmieras uzņēmumiem. Problēmu un priekšlikumu elektroniskā forma pieejama uzņēmējiem arī šobrīd.

Reaģējot uz uzņēmēju vajadzībām, kopā ar pašvaldību izveidojām un administrējām “Atbalsta programmu Valmieras mazo un vidējo uzņēmumu stiprināšanai”. Vienkārša un operatīva konkursa kārtībā 12 krīzes skartie Valmieras uzņēmēji saņēma grantus par kopējo summu gandrīz 20 000 eiro, lai pielāgotu savu biznesu esošajai situācijai.

Valmieriešu un apkārtējo novadu iedzīvotāju vidū ļoti populāra kļuvusi aģentūras, Valmieras Tūrisma informācijas centra un apkārtējo novadu pašvaldību kopīgi izveidotā vietne “Piegādes Valmierā”. Vietnē atrodama informācija par uzņēmumiem, individuālajiem komersantiem un mājražotājiem, kuri nodrošina preču piegādi uz mājām. Tāpat mājražotājiem un uzņēmējiem palīdzējām, kopā ar Valmieras muzeju koordinējot ielu tirdzniecību Hanzas namiņos.

Aizstājot klātienes pasākumus, pavasara nogalē aģentūra organizēja 13 tiešsaistes tikšanās ar dažādu nozaru uzņēmējiem. Uzklausījām viņu viedokļus, priekšlikumus un informējām par pieejamo atbalstu. Uz tiešsaistes tikšanām aicinājām arī atbildīgo valsts iestāžu pārstāvjus, tādējādi mudinot viņus ņemt vērā uzņēmēju situāciju, argumentus un idejas. Tiešsaistes tikšanās ar uzņēmējiem turpinām arī tagad, rudenī.

Esam gandarīti par paveikto un to, ka Valmiera bieži bija pirmā Latvijā, kas nāca klajā ar radošiem risinājumiem. Daudz krīzes situācijas aktivitāšu pārņēmušas arī citas Latvijas pašvaldības.

Pavisam tieši Covis-19 situācija ietekmē tūrisma un viesmīlības uzņēmumus. Vai šim sektoram ir bijis kāds īpašs atbalsts?

Tūrisma, viesmīlības un daudzu pakalpojumu nozaru uzņēmēji bija pirmie, kurus tieši skāra un arī šobrīd skar izsludinātie ierobežojumi. Liela daļa no Valmieras un apkārtnes uzņēmumiem jau pavasarī izmantoja valsts atbalsta mehānismus, piemēram, dīkstāves pabalstus, nodokļu samaksas atlikšanu un citus.

Lai padarītu daudzveidīgāku Valmieras un apkārtnes piedāvājumu tūristiem, tai pašā laikā mazinot lielu masu pulcēšanos, meklējām radošus risinājumus Valmieras tūrisma inovāciju hakatonā, kas Latvijā bija pirmais šāds tūrisma jomas pasākums. Hakatonu kopā ar kolēģiem no pašvaldības noorganizējām rekordīsā – 3 nedēļu laikā. Valmieras tūrisma inovāciju hakatonā dzima virkne unikālu ideju, kuras pilsētā varēs ieviest arī daudzus gadus pēc šī pasākuma.

Ārkārtas situācijai vasarā beidzoties, cik tas iespējams, organizējām arī klātienes pasākumus, tādējādi kaut nedaudz atbalstot pasākumu norises vietas un pakalpojumus, kas saistīti ar pasākumu nodrošināšanu. Jau ceturto gadu Valmierā notika forums “Māksla būt uzņēmējam”, ko realizējam veiksmīgā sadarbībā ar Valmieras integrēto bibliotēku. Šogad forums notika hibrīdformātā, uz vietas pulcējot mazāku dalībnieku skaitu, bet pie ekrāniem, nodrošinot tiešraidi – lielāku dalībnieku skaitu.

Gada sākumā aģentūra atvēra koprades darbnīcu “DARE”, kāds ir bijis pirmais gads?

DARI atvērām 28. februāri. Tikai pāris nedēļas pēc tam Latvijā tika izsludināta ārkārtas situācija. Gan ārkārtas apstākļi, gan tas, ka DARE atrodas izglītības iestādē, ir ierobežojis mūsu iespējas sniegt pakalpojumu. Tomēr arī šajā situācijā uzņēmēji individuāli izmantoja DARĒ pieejamās iekārtas, lai radītu prototipus. Pavasarī plaši izskanēja labdarības iniciatīva, kuras ietvaros uzņēmēji palīdzēja nodrošināt Vidzemes slimnīcu, pašvaldības iestādes un nodaļas, kā arī atsevišķas valsts iestādes ar sejas aizsargvairogiem, kas izdrukāti uz DARES 3D iekārtām.

Tiklīdz ārkārtas situācija jūnijā tika atcelta, DARE pulcēja apmeklētājus uz dažādām radošajām darbnīcām, iepazīstinot uzņēmējus un entuziastus ar sietspiedes tehniku un 3D printeriem. Aģentūrai arī izdevās piesaistīt finansējumu radošajām darbnīcām ģimenēm ar bērniem.

Kaut gan koprades darbnīcā DARE jau tapuši uzņēmēju radīti pirmie produktu prototipi, tomēr esam vēl tikai ceļa sākumā. Vēl jāiegulda liels darbs, lai pēc iespējas vairāk uzņēmēju un entuziastu iepazīstinātu ar DARES iespējām, lai vecinātu radošo uzņēmējdarbību un kopā radīšanas kultūru Valmieras pusē.

Viens no aģentūras virzieniem ir piesaistīt Valmierai jaunus uzņēmējus, investorus, lai būtu pieejamas jaunas darba vietas ar labu atalgojumu. Kāda ir situācija šajā jomā?

Vērtējot investoru aktivitāti visur Eiropā, ne tikai Latvijā un Valmierā, jāsecina, ka to tieši ietekmē Covid-19 pandēmija. Investori augstu vērtē prognozējamību, taču šobrīd tās trūkst. Latvija šobrīd aktīvi izmanto iespēju piesaistīt Baltkrievijas un Ukrainas investīcijas, tomēr kopumā investīciju ienākšana raksturojama kā piesardzīga. Valmierā ļoti gaidām bijušā gaļas kombināta teritorijas atjaunošanu, kas ļaus doties pie investoriem ar interesantu piedāvājumu. Investoru piesaistei aģentūra piesaistījusi ES finansējumu. Lai sasniegtu maksimālu rezultātu, pilsētas un industriālo teritoriju mārketinga kampaņu plānojam nākamā gada sākumā.

Kas mainījies VAA darba ikdienā?

Šobrīd ikdienā strādājam attālināti. Apgūstam dažādus digitālus rīkus un programmas, lai efektīvi plānotu darbus un sazinātos. Visiem aģentūras darbiniekiem ir bērni; attālinātā darba režīmā mēs ne tikai mācāmies kopā ar bērniem, bet bērni dažkārt neviļus kļūst par mūsu kolēģiem. Šajā laikā pavisam citu vērtību un nozīmi iegūst vārdi miers un līdzsvars. Tomēr, neskatoties uz izaicinājumiem, strādājam lieliem nākotnes plāniem. Vēlamies stingrāk ierakstīt Valmieras vārdu jauno ES fondu atbalsta programmās un starptautiskajā vidē, kā arī reģiona attīstības stratēģijā. Tas dod spēku darīt šodien un domāt gaiši par rītdienu.

Kā Tu redzi, kāds būs nākamais gads?

Pārmaiņu un jaunu iespēju gads. Būs pašvaldību vēlēšanas, liels novads, jaunas atbalsta programmas. Ticu, ka no šī izaicinājuma iziesim stiprāki un gudrāki!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *