Metālapstrādes uzņēmums SIA “BALTMA” Valmierā darbojas jau 13 gadus. Uzņēmuma īpašnieki tā darbības laikā, atbilstoši Latvijas ekonomiskās attīstības augšupejai un kritumiem ir spējuši pielāgot un mainīt uzņēmuma darbības veidu, vienlaikus spējot nodrošināt arvien pieaugošu pieprasījumu pēc kvalitatīviem metālapstrādes pakalpojumiem.
Par savu pieredzi un ieguvumiem, piedaloties un gūstot finansiālu atbalstu pašvaldību inovāciju atbalsta programmā “Zīle”, stāsta SIA “BALTMA īpašnieki Konstantīns Sokolovs un Alvis Sokolovs.
Uzņēmuma īpašnieki motivāciju piedalīties pašvaldības atbalsta programmā uzņēmējiem pamato ar vajadzību digitalizēt ražošanas procesus uzņēmumā. “Digitalizācija ražošanā ir neizbēgama. Neatkarīgi no uzņēmuma lieluma, ikviens, kurš redz attīstības potenciālu, iegulda ražošanas procesu digitalizācijā un aprīko ražošanas iekārtas,” apgalvo Konstantīns Sokolovs. Viņš atzīst, ka doma digitalizēt ražošanas iekārtas uzņēmumā, lai uzskaitītu un analizētu ražošanai nepieciešamo laiku, jau bijusi pirms pašvaldības atbalsta programmas “Zīle” izsludināšanas, arī ideju, kā to realizēt, netrūcis, taču, runājot par realizāciju, vienmēr bijusi kāda neatliekamāka nepieciešamība. Līdz ar to uzvara pašvaldības inovāciju atbalsta programmā “Zīle” radījusi iespēju tūlītējai ieceres īstenošanas uzsākšanai. “Mūsu mērķis projekta laikā bija izveidot vienkāršu prototipu vienai iekārtai, kas ļauj analizēt ražošanas procesu reālā laikā un prognozēt izpildes termiņu, testēt to, pilnveidot, lai saprastu, ko vēl vajag attīstīt. Beidzoties projektam, joprojām pilnveidosim šo sistēmu,” piebilst Alvis Sokolovs.
Projekta laikā izveidotā programma un iekārta – programmējamais loģistikas kontrolleris jeb PLK ar operētāja paneli ir piemērs, kā viena neliela inovācija, uzņēmumā rada daudz un dažādus ieguvumus. “Tas mums palīdz kontrolēt izpildi, norādīt precīzāk piegādes laikus, pasūtījumus gatavot digitāli, iegūt dažādus datus, atskaites, analizēt procesu, analizēt kļūdas un efektivizēt procesus. Ražošanas dati ir svarīgi uzņēmuma vadībai, ražošanas vadītājam ir svarīgs plānošanas un izpildes process, kur var redzēt un analizēt kļūdas, to iemeslus, kā arī operatoram, jo tas atvieglo darbu, vairākas darbības vairs neprasa cilvēka iesaisti un roku darbu,” ieguvumus uzskaita Konstantīns Sokolovs.
Ražošanas datu ieguvei un analīzei nepieciešamā programma un lietotāja saskarne tika izstrādāta Valmierā. Interese par šādām sistēmām ir gan iekārtu ražotājiem, gan pārdevējiem, inženieriem, gan citiem metālapstrādes uzņēmumiem Baltijā.
Ražošanas procesa digitalizēšana ir interesants un radošs process, ar ko iepazīstināt jauniešus – praktikantus, topošos inženierus no Valmieras tehnikuma. Jaunajiem profesionāļiem digitālās prasmes ir ļoti nozīmīgas, turklāt ražošanas digitalizācijas process ir radošs un inovatīvs.
Aizvadītajā gadā Valmieras, Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu novadu pašvaldību finansētajā programmā “Zīle” tika iesniegti 11 inovāciju projekti par kopējo atbalsta summu 54457,95 eiro, kā arī iespēju saņemt bezmaksas konsultācijas Valmieras Attīstības aģentūrā. Ņemot vērā uzņēmēju interesi, projekta rezultātus, nepieciešamību atbalstīt uzņēmējdarbības attīstību, atbalsta programma “Zīle” tiks turpināt arī 2019.gadā. Aicinām uzņēmējus sekot līdzi informācijai developevalmiera.lv.
Informāciju sagatavoja:
Kristīne Melece,
Valmieras pilsētas pašvaldība
sadarbībā ar Valmieras Attīstības aģentūru