Valmieras novads ir vietējiem dabas resursiem bagāts. Novadā plešas biezi meža masīvi, ir auglīgas lauksaimniecības zemes un ceturtais lielākais ezers Latvijā – Burtnieks. Lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozare pēc apgrozījuma ir vadošā nozare novadā. Šajā jomā ir ap 350 uzņēmumu un zemnieku saimniecību. Savu darbību, apvienojot nozares pārstāvjus, veiksmīgi realizē vairāki kooperatīvi. Novada iedzīvotāji cenšas ne tikai dzīvot, bet arī saimniekot dabai draudzīgi un gudri izmantot pieejamos resursus.
Nozares uzņēmumi un zemnieku saimniecības nodrošina ar darba vietām vairāk nekā 1620 Valmieras novada un Vidzemes iedzīvotāju. 2021. gadā šo uzņēmumu apgrozījums ir pārsniedzis 342 miljonu eiro, kas valsts budžetā ienesis nodokļus 1,75 miljonu eiro apmērā. Produkcija tiek plaši izmantota vietējā tirgū, un nozīmīga daļa, īpaši graudi un kokmateriāli, tiek eksportēti uz Eiropu un citām pasaules valstīm.
Kooperatīvā sabiedrība “VAKS”
Kooperatīvs ir graudaudzētāju uzņēmums, kas apvieno ap 580 Vidzemes un Latgales lauksaimnieku un darbojas jau vairāk nekā 20 gadus, nodrošinot savu biedru izaudzētās produkcijas pirmapstrādi, uzglabāšanu un realizāciju. Kooperatīva uzdevums ir veikt tos darbus, ko lauksaimniekam vienam pašam būtu grūtāk realizēt, tādā veidā atbalstot un stiprinot nozares pārstāvjus. Liela daļa no produkcijas tiek eksportēta, galvenokārt uz Dienvideiropu, Tuvajiem Austrumiem un Āfriku.
KS “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons: “KS “VAKS” plāno izaicinošu un ļoti nedrošu saimniecisko gadu, Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ; turpināsies milzīgas resursu cenu svārstības un neskaidrība. Risku mazināšanai KS “VAKS” ir piesaistījis vairākus finanšu instrumentus un prognozē izaugsmi Latvijas graudkopībā un uzņēmumā. Pašreiz KS “VAKS” izaugsmei uzņēmumā strādā pie investīciju plāna realizācijas 2023. un 2024. gadam un paredz palielināt graudu pieņemšanas kapacitāti un izaugsmi graudu ražošanā.”
“Valmieras novada gada balvas uzņēmējdarbībā 2022” ietvaros uzņēmums apbalvots nominācijā “Gada saimnieks”.
SIA “Bono”
SIA “Bono” 10 gadu laikā ir izaudzis par vienu no vadošajiem mežsaimniecības un ražošanas uzņēmumiem Latvijā. “Bono” grupas uzņēmumi ir izveidojuši biznesa modeli “no stāda līdz mājai”, kas rada augstāku pievienoto vērtību šim svarīgajam dabas resursam.
Juris Andžejevskis, SIA “Bono” valdes priekšsēdētājs: “2022. gads ir bijis straujas izaugsmes gads, kas ļāvis sasniegt 112 miljonus eiro apgrozījumu. Tas devis iespēju attīstīt koka māju projektēšanas un būvniecības biznesa virzienu, nodrošinot pilna cikla augstas pievienotās vērtības pakalpojumu sniegšanu no stāda līdz pat mājai.”
Uzņēmums investē IT risinājumu izstrādē un pakalpojumu pilnveidē, lai nodrošinātu efektīvāku darbību un nostiprinātos Eiropas tirgū.
Lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Piena loģistika”
Lielākais Latvijas piensaimnieku izveidotais kooperatīvs, kura pamatdarbība ir nepasterizētā piena iepirkšana un pārdošana piena pārstrādes uzņēmumiem. Kooperatīvs dibināts 2015. gadā, apvienojoties 13 zemnieku saimniecībām, bet šobrīd biedru skaits jau sasniedz 70 saimniecības. Darbības princips ir nodrošināt regulāru piena savākšanu un pēc iespējas izdevīgāku tā realizāciju gan Latvijā, gan ārpus Latvijas robežām. Lai nodrošinātu saražotā piena kvalitāti, regulāri tiek ņemti piena paraugi un veiktas analīzes akreditētā laboratorijā.
LPPKS “Piena Loģistika” valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons uzsver: “Kooperatīva biedru intereses ir galvenā prioritāte un kooperatīva darbības pamats.”
SIA “Klassmann-Deilmann Bioenergy”
SIA “Klasmann-Deilmann Bioenergy” specializējas biomasas ražošanā Latvijas un Eiropas Savienības tirgū. Uzņēmuma ražotā šķelda ir videi draudzīgs enerģijas avots, kas ļauj samazināt ogļskābās gāzes emisijas un fosilās enerģijas avotu izmantošanu, tā rezultātā tiek radīta tīrāka enerģija saskaņā ar Eiropas Savienības vides politiku. Uzņēmuma biomasa atbilst augstām kvalitātes prasībām, ko nosaka koksnes piegādes ķēdes standarti. Uzņēmums apliecina, ka tiek ievērota labvēlīgas darba vides politika un ka ražotā šķelda atbilst visām normatīvajām un ilgtspējas prasībām. Šī enerģijas avota izmantošana ļauj palielināt vietējo resursu īpatsvaru siltuma un elektroenerģijas ražošanā, turklāt tiek radītas darba vietas lauku reģionos.
SIA “L.P. Jana”
SIA ”L.P. Jana” galvenais pamatdarbības veids ir mežizstrāde, kokmateriālu sagatavošana un realizēšana, kā arī ar to saistītie pakalpojumi. Uzņēmums šogad nosvinēja 20 gadu pastāvēšanu.
SIA “L.P. Jana” valdes loceklis Igors Pavlovs: “Neskatoties uz nestabilo ekonomisko un politisko situāciju, 2022. gadā esam investējuši līdzekļus, attīstot malkas ražotni Kocēnos. Šogad plānojam paplašināt ražotnes apjomu par 30 %. Lai samazinātu ražošanas izmaksas, realizēsim ES projektu par malkas kalti ražotnē, radot jaunas papildu darba vietas. Uzņēmuma vadībai vienmēr ir bijis svarīgi radīt darbiniekiem kvalitatīvu darba vidi. 2023. gadā plānojam atjaunot tehnisko parku, nomainot esošās kravas kokvedēja automašīnas pret jaunām.”
SIA “Naukšēni”
SIA “Naukšēni” pamatnozare ir piena lopkopība, papildus tiek ražots iesals un minerālūdens. Tiek attīstīta piena nozare, būvējot esošiem slaucamo govju fermas korpusiem pagarinājumus un projektējot jau nākamo korpusu. Ieguldījumi veikti ģenētikā, fermas modernizācijā, darbinieku apmācībā.
SIA “Naukšēni” valdes priekšēdētājs Imants Kamzols: “Pašreizējais izaicinājums – kā sabalansēt ražošanas resursu cenu kāpumu ar realizācijas cenām. Sadarbībā ar Valmieras pašvaldības speciālistiem ir ieguldīts liels darbs Valmieras minerālūdens jaunā dizaina izveidē, kas drīzumā parādīsies veikalu plauktos.”
“Valmieras novada gada balvas uzņēmējdarbībā 2022” ietvaros uzņēmums ieguvis goda rakstu nominācijā “Gada investīcija”.